Фонд. Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр

У 1941-1943 роках в Бабиному Яру нацисти розстріляли від сімдесяти до ста тисяч осіб, включаючи майже все єврейське населення Києва. Бабин Яр став однією з точок на страшній мапі Голокосту.

Для набуття, вивчення і поширення знання про цю трагедію був заснований міжнародний благодійний фонд, при якому створено Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр».

У структуру Меморіального центру входить музей, дослідні інститути, бібліотека, архів, та мультимедійна онлайн-платформа.Також до повномасштабного вторгнення РФ в Україну велися роботи із будівництва великого об’єднаного музейного комплексу на території Бабиного Яру, які тимчасово призупинили. Зараз на території Центру знаходиться низка артоб'єктів, присвячених трагедії Голокосту та історії Києва, серед яких символічна синагога «Місце для роздумів», аудіовізуальна інсталяція «Дзеркальне поле», інсталяція «Погляд у минуле. Куренівська трагедія» та «Кристалічна стіна плачу» авторства художниці-концептуалістки Марини Абрамович.

Після початку повномасштабного вторгнення, основна діяльність Меморіального центру зосереджена на онлайн-проєктах з дослідження історії Голокосту та ініціатив, які були запущені з березня 2022 р. Серед них — документування злочинів військових рф проти українських цивільних, спільно з французькою організацією “Яхад-ін-Унум”, створення онлайн-мартиролога «Закриті очі», книговидавничий напрям, а також оцифрування архівних документів та проєкт «Імена» для створення максимально повного переліку даних жертв Бабиного Яру.

З 2022 року Центром спільно з видавництвом De Gruyter видається науковий журнал «Східноєвропейські дослідження Голокосту» присвячений дослідженню історії Голокосту в Східній Європі.

У 2018 році група визнаних українських та іноземних фахівців розробила "Історичний наратив", де закріплені підходи до роботи з минулим, на яких ґрунтується діяльність Меморіального центру.

Онлайн музей

ПРО ЦЕНТР

Створений для набуття вивчення і поширення знання про трагедію Бабиного Яру

ІСТОРІЯ

Два дослідні інститути та суспільно-значимі історичні проєкти

МІСЦЕ

Детальне дослідження Бабиного Яру для повного опису території, її історії та сучасності

ІМЕНА

Найповніший на даний момент список імен жертв Бабиного Яру

БІБЛІОТЕКА

Зібрання сучасних і архівних текстів, візуального і аудіо матеріалу про Голокост

ОСВІТА

Освітня ініціатива задля спільного збереження живої пам'яті про Бабин Яр і Голокост

ШЛЯХ

Реконструкція історичного, суспільного та емоційного контексту трагедій геноциду

ОНЛАЙН-АРХІВ

Найбільший у Східній Європі онлайн-архів цифрових копій документів про життя українського і єврейського народів

МОДЕЛІ

3D-модель простору Бабиного Яру з мультимедіа-дослідженнями

НОВИНИ

Новини, Прес-релізи, Публікації в ЗМІ

ЗАКРИТІ ОЧІ

Мартиролог жертв російсько-української війни з 2014 року

СВІДКИ

«Проєкт розслідування воєнних злочинів Росії: збір доказів» спільно з “Яхад-ін Унум”

Фонд

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр»
м.Київ, вул. Велика Житомирська, б. 8/14, кв. #7
01001
+380 99 618 71 57
[email protected]
babynyar.org

З часу трагедії в Бабиному Яру пройшло понад вісімдесят років. Про Бабин Яр пам'ятали, але в СРСР пам'ять про нього навмисно спотворювали. Правда про зникнення яскравого і повного життя світу довоєнного Києва не відповідала ідеологічним завданням Радянської влади. Нині, у незалежній Україні з'явилася можливість оживити цю пам'ять, зробити її об'ємною, відновити із забуття імена жертв і праведників, які рятували їх.

Пам'ятати правду важливо для кожного з нас – тих, хто виріс на политій кров'ю землі Європи. Без знання і розуміння минулого вільне суспільство сьогодні не може жити повноцінно – і, звичайно ж, не може будувати майбутнє.

Наразі є шанс перетворити Бабин Яр із символу масового знищення людей у місце, де пам'ять про розстріляний світ минулого стане настільки детальною, емоційною потужною та етично незламною, що загиблі люди набудуть – у нашій свідомості – нове життя.

Для цього створено Меморіальний Центр Голокосту «Бабин Яр».

Наглядова рада фонду

До складу Наглядової Ради входять визначні громадські діячі, філантропи, політики, діячі культури. Рада здійснює контроль за діяльністю Фонду та Меморіального центру, консультує Раду директорів Фонду в ході обговорення і прийняття основних рішень.

НАТАН ЩАРАНСЬКИЙ

Політв'язень Радянського Союзу (1977-1986), правозахисник, міністр і віце-прем'єр-міністр в урядах Ізраїлю (1996-2006), очільник Єврейської агенції (2009-2018)

ОЛЕКСІЙ МАКУХІН

Генеральний директор Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (2023)

АННА ФУРМАН

Головний операційний директор Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

СВЯТОСЛАВ ВАКАРЧУК

Рок-музикант, лідер гурту «Океан Ельзи». Політик і громадський діяч

РАБИН ЯКІВ ДОВ БЛАЙХ

Головний Рабин Києва та України

АЛЕКСАНДР КВАСЬНЄВСЬКИЙ

Політик, президент Польщі (1995–2005), Голова Наглядової ради Yalta European Strategy, засновник Amicus Europae Foundation

ВОЛОДИМИР КЛИЧКО

Український спортсмен. Багаторазовий чемпіон світу з боксу. Громадський діяч, філантроп

РОНАЛЬД ЛАУДЕР

Президент Всесвітнього єврейського конгресу. Американський бізнесмен, політик, арт-колекціонер, філантроп

СВІТЛАНА АЛЕКСІЄВИЧ

Білоруська письменниця та публіцистка. Лауреатка Нобелівської премії з літератури (2015)

ВІКТОР ПІНЧУК

Бізнесмен, філантроп. Засновник міжнародної інвестиційно-консалтингової групи EastOne і Фонду Віктора Пінчука

ЙОШКА ФІШЕР

Німецький політик і громадський діяч. У 1998-2005 роках - міністр закордонних справ і віце-канцлер Німеччини

МАРИНА АБРАМОВИЧ

Мисткиня, перформерка та концептуалістка, відома своїми роботами, що досліджують боді-арт, мистецтво витривалості та стосунки між виконавцем і аудиторією

Громадська рада

Громадська рада – консультативно-дорадчий орган, який створений для широкого обговорення діяльності Меморіального Центру, і постійного діалогу між Фондом і українською громадськістю. До Громадської ради входять відомі представники українського громадянського суспільства, які поділяють місію та цілі Фонду, головною з яких є шанування пам'яті жертв Голокосту і трагедії Бабиного Яру.

АНДРІЙ КУЛИКОВ

Радіожурналіст, телеведучий, співзасновник і голова правління ГО «Громадське радіо»

АХТЕМ СЕЙТАБЛАЄВ

Актор, режисер, заслужений артист АР Крим

БОРИС ГЛАЗУНОВ

Перший заcтупник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр»

БОРИС ЗАБАРКО

Голова ГО «Асоціація євреїв - колишніх в'язнів гетто і нацистських концентраційних таборів», директор науково-просвітницького центру «Пам'ять Катастрофи»

ДІАНА ПОПОВА

Директорка Музею історії Києва. Радниця Київського міського голови з питань культури та розвитку культурних проектів на громадських засадах

НЕЛЯ КУКОВАЛЬСЬКА

Генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська»

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Почесний Консул Держави Ізраїль у Західному регіоні України, бізнесмен

ОЛЕКСАНДР ЗЛОТНИК

Композитор, народний артист України, ректор Київської муніципальної академії музики ім. Р. Глієра, голова Релігійного Об'єднання Громад Прогресивного Іудаїзму України

ОЛЕКСАНДР СУСЛЕНСЬКИЙ

Президент Всеукраїнської єврейської ради, заслуженний діяч мистецв України, почесний академік Націнальної академії мистецтв Украіни, заслуженний діяч мистецв України

ОЛЬГА СУМСЬКА

Актриса, телеведуча, Народна артистка України

ЮРІЙ ГОЛИК

Член президії Єврейської конфедерації України, радник голови Дніпропетровської ОДА в 2015-2019 рр., радник прем'єр-міністра України жовтень 2019 р. - березень 2020 р.

СЕРГІЙ КОМІСАРЕНКО

Директор інститута біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, экс-віце-прем'єр-міністр України, перший Надзвичайний і Повноважний посол України в Великобританії та Північній Ірландії у 1992-1997 рр.

НАУКОВА РАДА

Вироблення стратегії наукових досліджень Меморіального центру і спостереження за відповідністю діяльності центру принципам наукової строгості і достовірності.

ПАТРІК ДЕБУА

ГОЛОВА РАДИ

Засновник та президент французької організації «Яхад-ін Унум», римо-католицький священик. Громадський діяч, дослідник Голокосту від куль в Україні та інших країнах Східної Європи. Автор терміну «Голокост від куль»

АНДРІЙ УМАНСЬКИЙ

ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ РАДИ

Адвокат у кримінальних справах та історик

АҐНЄШКА МАТУСЯК

Докторка філології, директорка Центру постколоніальних та посттоталітарних студій на філологічному факультеті Вроцлавського університету (Польща)

ОЛЕКСАНДР КРУГЛОВ

Старший радник Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» з історичних питань, науковий консультант Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» (Дніпро)

АНДРІЙ РУККАС

Директор Інституту вивчення Голокосту в Східній Європі при Меморіальному центрі «Бабин Яр», доцент історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка

АРУНАС БУБНІС

Директор департаменту дослідження геноциду і опору Центру дослідження геноциду і опору жителів Литви

ВІКТОРІЯ ХІТЕРЕР

Професорка кафедри історії в Університеті Міллерсвілль (США)

ВЛАДИСЛАВ ГРИНЕВИЧ

Директор Інституту дослідження території та ландшафту пам'яті Бабиного Яру при Меморіальному центрі «Бабин Яр», провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень Академії наук України

ДІАНА ДУМІТРУ

Професорка кафедри історії та соціальних наук Державного університету імені Іона Крянґе (Молдова)

КАЙ СТРУВЕ

Приват-доцент та науковий співробітник Інституту історії Галле-Віттенберзького університету імені Мартіна Лютера (Німеччина)

КИРИЛО ФЕФЕРМАН

Старший викладач кафедри єврейської спадщини Аріельского університету (Ізраїль)

МАРТІН ДІН

Історичний консультант (США)

НОРМАН НАЙМАРК

Професор історії Східної Європи Стенфордського університету

АНДРЕА ПЕТО

Професорка кафедри гендерних досліджень Центральноєвропейського університету (Угорщина), докторка наук Угорської академії наук

ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ

У червні 2020 року Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» було включено до Реєстру Прозорості (Transparency Register) Європейського Союзу. Реєстр співпрацює з Європейським Парламентом та Європейською Комісією. Включення Меморіального центру до цього реєстру означає, що інтереси організації є видимими, бюджетування – прозорим, також надається можливість громадянам та зацікавленим групам відстежувати її діяльність.

Фінансування Меморіального центру здійснюється на принципах паритетної участі українських та міжнародних донорів. Крім цього, Фонд регулярно залучає кошти широкого кола міжнародних донорів за принципом фандрайзингу.

РІЧНІ ЗВІТИ

ФІНАНСОВИЙ АУДИТ ЗДІЙСНЮЄ КОМПАНІЯ ERNST & YOUNG

ДОКУМЕНТИ ФОНДУ

МЕМОРАНДУМ про взаєморозуміння та принципи співпраці з метою створення на території м. Києва Меморіалу Голокосту «Бабин Яр». Підписаний 29 вересня 2020 року Міністерством культури та інформаційної політики України та Благодійною організацією «Благодійний фонд «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» у присутності Президента України Володимира Зеленського під час церемонії вшанування пам'яті жертв трагедії Бабиного Яру.


Документ підписали Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко і Член Наглядової ради Благодійної організації «Благодійний фонд «Меморіал Голокосту «Бабин Яр», Президент Всесвітнього єврейського конгресу Рональд Лаудер.

Меморандум (англійська версія)

Меморандум (українська версія)

Меморіальний центр також підписав угоди про співпрацю з ключовими українськими та світовими установами: Яд Вашем, Федеральним архівом Німеччини, Центральним архівом історії єврейського народу в Єрусалимі, Національною бібліотекою Ізраїлю та Державною архівною службою України.

ХУДОЖНЯ КОНЦЕПЦІЯ

У січні 2021 року Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» представив художню концепцію Меморіалу Голокосту. Над нею працювала міжнародна група авторів, до складу якої увійшли визнані в світі та Україні архітектори, історики, музейні куратори, художники, дослідники Голокосту. Такий міждисциплінарний підхід дозволив комплексно підійти до меморіалізації всієї території Бабиного Яру.

Згідно з концепцією, майбутній Меморіальний комплекс буде включати в себе:
Музей трагедії Бабиного Яру 1941-1943;
Музей Голокосту в Україні та Східній Європі;
Музей історії забуття трагедії Бабиного Яру;
Музей історії місця та Куренівської трагедії;
Інсталяцію, присвячену жертвам трагедії;
Простір для молитви, до складу якого увійдуть синагога, церква, мечеть та неконфесійний простір;
Освітній та науковий центр, майданчик для дискусій;
Медіатека, бібліотека, архів і колекці;
Освітньо-ігровий простір для дітей;
Центр реабілітації наслідків психологічної травми.

Після початку повномасштабного вторгнення Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр” призупинив будівництво та оффлайн-проєкти, зосередившись на гуманітарній допомозі та онлайн-ініціативах.

шлях місце історія розмова освіта імена моделі бібліотека фонд новини
шлях місце історія розмова освіта імена моделі бібліотека фонд новини
шлях місце історія розмова освіта імена моделі бібліотека фонд новини